Díl I. Jak si udržet motivaci při hubnutí

01.01.2015 12:16

http://www.hubnu.eu/news/dil-i-jak-si-udrzet-motivaci-pri-hubnuti/Nejsou to zázračné přípravky, přístroje ani zázračné diety, které vám pomůžou zhubnout zdravě a napořád. Jste to jen vy, vaše mysl, vaše motivace a reální cíle, které si stanovíte a následně dosáhnete. Rozhodujícím faktorem o vašem úspěchu bude síla motivace a schopnost jí nestratiť po celou dobu hubnutí. Pokud si však stanovíte nereální cíle, tak je nedosáhněte ani když budete mít sebevětší motivaci a dokážete si jí dlouhodobě udržet.

Proto Vám přináším několik tipů, jak si trvale udržet motivaci zhubnout a stanovit si jen takové cíle, které jste schopen/na dosáhnout bez újmy na těle i na duši.

Než začnete...

Než začnete s hubnutím, rozhodně si předem promyslete, co je vašim hlavním důvodem - motivem zhubnout a v jakém časovém horizontu chcete svého cíle dosáhnout. Stanovte si konkrétní den, kdy začnete a vše si v klidu naplánujte a připravte s předstihem.

Jak si udržet motivaci při hubnutí:

1. Své rozhodnutí zhubnout a následně si váhu udržet, berte jako trvalou změnu životního stylu. Ne jako dočasné řešení typu, zhubnu, a když přiberu, budu zase držet dietu. To vaši motivaci rozhodně neposílí. Postupně spíše naopak. Nárazové diety jsou vždy jen dočasným řešením!

2. Rozložte si svůj celkový cíl na několik menších. To znamená, že pokud chcete zhubnout 8 kg nebo 8 cm v pasu, . rozdělte si svůj cíl zhubnout 8 kg nebo cm na více menších dílčích cílů - kil nebo centimetrů. Jeden dílčí cíl potom bude například 1 kilogramový nebo 1 centimetrový úbytek za týden nebo třeba 10 dnů. Nepokoušejte se hubnout drastickými způsoby a co nejrychleji. Vše chce svůj čas. 

3. Řekněte o svém rozhodnutí zhubnout svému okolí. Neexistuje lepší hlídač než vaše čest před vašimi blízkými nebo přáteli.

4. Hubněte především pro sebe, ne pro ostatní. Udělejte to kvůli sobě, ne kvůli partnerovi/ce nebo někomu z vašeho okolí. Je vysoce pravděpodobné, že v hubnutí polevíte, pokud to nebudete chtít hlavně vy sám/sama.

5. Požádejte své blízké o podporu. Pokud vám ale nebudou fandit, nevadí. Vaše první a další dílčí úspěchy je určitě přesvědčí. Pokud ne, nic se neděje. Děláte to především kvůli sobě, ne ostatním.

6. Za každý malý úspěch, tedy například ubraný kilogram nebo centimetr, se pochvalte a odměňte. Samozřejmě ne jídlem, ale čímkoliv, co vám přinese radost. Pochvalte se i zato, že jste již odolal/a sníst celou čokoládu nebo jste si nedal/a další přídavek jídla na talíř. Za každý další sundaný kilogram to může být nějaká drobnost, kterou byste si jinak nekoupil/a.

Za 4 kilogramy nebo centimetry si třeba zajděte na masáž nebo do kina, divadla či na koncert. Určitě potěší i nový kousek do šatníku, nebo pány potěší třeba nějaká elektronika.

7. Najděte si někoho, s kým budete hubnout společně. Vzájemně se můžete podporovat i zdravě mezi sebou soutěžit. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne.

8. Pravidelně si opakujte důvody k hubnutí a přínosy, které díky němu získáte. Nemusí jít jen o vzhled nebo zdraví. Třeba se chcete vejít do vašich šatů, být schopen/na doběhnout na tramvaj nebo víte, že štíhlejší se budete cítit sebevědomější a spokojenější.

9. Nenechte se znechutit, pokud váha nebo centimetry neubývají tak, jak jste si naplánoval/a. Zamyslete se nad tím, co děláte možná nesprávně a jak to napravit. Ať to již zjistíte nebo ne, ale přesto si s tím nebudete vědět dát rady, obraťte se na kvalifikovaného odborníka na hubnutí.

9. Mějte se rád/a a věřte si. Vaši lidskou hodnotu neurčují kilogramy ani centimetry, ale vaše osobnost. Pokud si budete své tělo vážit a mít ho rád/a, hubnutí půjde snáz. Lépe si také udržíte tvrdě a usilovně získanou cílovou hmotnost. Věřte si!

10. Vyhýbejte se tomu, co vaši motivaci a odhodlání zhubnout může oslabit. Jde především o spouštěče jídla jako vůně ze stánku s rychlým občerstvením, ulička nebo regály se sladkým. Taktéž jsou to vysoce kalorické potraviny, které jsou vždy po ruce ve vašem pracovním stole nebo třeba doma (chipsy, oříšky, sušenky, oplatky, koláče, dorty atd.) Jednoduše se jim vyhýbejte, odstraňte je z dosahu očí i rukou, nekupujte je, nebo je darujte někomu velmi štíhlému.

11. Naučte se ovládat a nejíst při nevhodných myšlenkách a pocitech. Pokud se lákadlům nelze zcela vyhnout, naučte se ovládat v situacích, kdy byste po jídle sáhl/a i bez hladu. Pokud je pro vás například jedení při stresu uklidňující činností, nahraďte jí jinou aktivitou, která vás uklidňuje nebo vám dělá radost. Třeba si pusťte svou oblíbenou písničku, zavolejte někomu, koho rád/a uslyšíte nebo si přečtěte váš oblíbený časopis nebo knížku. Jednoduše cokoliv, co vám pomůže odreagovat se, přijít na jiné myšlenky, uklidnit se a zahnat chutě na jídlo.

12. Připomeňte si své dílčí úspěchy v hubnutí i v životě vždy, když začnete o sobě pochybovat. Taktéž si představujte, jak budete skvěle vypadat a cítit se, když budete opět ze sebou plně spokojen/á.   

14. Mějte se pořád na očích. Vyvěste si doma na rizikové místa jako lednice, nebo místa pro skladování potravin svou fotku, kde jste byl/a se svou postavou spokojen/á. Vždy, když budete mít chuť sáhnout po sladkém, nebo jídle jen tak z chuti, tak se podívejte na foto a zamyslete se, zda to skutečně stojí zato.

Symbolickým, ale velmi názorným ukazatelem může být i ubývající tuk ve vaši lednici. V lednici mějte pořád na očích kostku 250g vepřového sádla, a vždy když kilogram nebo cm zhubnete, tak část z něj odeberte. Pokud opět přiberete, tak odkrojenou část vraťte a ponechte si váš symbolický tuk  i nadále na očích.  

15. Važte se jen jednou týdně, měřte se jen jednou měsíčně. Nic neoslabí vaši motivaci pokračovat s hubnutím jako kilo navíc, které tam včera již nebylo. A to jste se držel/a a byl/a zcela bez prohřešků! Tyto situace se běžně stávají a nemá smysl se nad nimi znepokojovat. Věřte mi.

Váha kolísá vlivem vylučování tekutin jak potem, tak i dalšími každodenními způsoby vylučování. Stejně tak příjmem potravou a nápojů. Jen pro zajímavost, 1 litr vody váží 1 kg. Takže pokud vypijete z velké řízně najednou půl litr vody, okamžitě budete vážit o půl kila víc. Nadměrné solení také v těle zadržuje více vody než je zdravé. Proto se važte vždy za stejných podmínek a nejdříve opět po týdnu. Pokud vaše váha přesto neklesla, nezoufejte a hledejte příčinu. Určitě ji nájdete, vyřešíte a posunete se blíž k vašemu celkovému cíli zhubnout. Držím vám palce!