Spy.cz: Osm zásad jak nakupovat, pokud chcete zhubnout!!!

Článek uveřejněný na www.spy.cz (29. března 2015)
 
Možná jste již slyšeli, že hubnutí probíhá především v hlavě, až poté v žaludku. Ano, je tomu tak. Náš rozum rozhoduje o všem. I o tom, jaké a kolik potravin si nakoupíme. Pokud tedy hubnutí začíná v hlavě, můžeme ovlivnit to, co jíme, už při nakupování. Zapamatujte si a řiďte se alespoň některou z následujících zásad a váš jídelníček se zaručeně stane zdravějším. Možná již jen díky těmto změnám shodíte pár kilogramů. Co nemáte doma, to totiž nesníte!
 
Jakými zásadami se při nakupování během hubnutí řídit, vám poradí Petr Mesároš, výživový poradce při hubnutí.
 

Zásada č. 1

Nikdy nenakupujte hladoví. Pokud se rozhodnete nakupovat hladoví, zaručeně nakoupíte nejen kaloričtější a nezdravé potraviny, ale koupíte jich určitě i více, než je nezbytně nutné. V košíku vám tak navíc přistanou sladkosti, uzeniny a „zobání na večer“, jako jsou kalorické chipsy, oříšky a další pamlsky. Ty kromě vysokého množství cukru nebo tuku obsahují obvykle i hodně soli a různých stabilizátorů, barviv a konzervantů. O nekvalitním a téměř všudypřítomném rostlinném palmovém oleji ani nemluvě.
 
Zásada č. 2
Napište si přesný nákupní seznam. I když nenakupujete hladoví, tak se vám při náhodném výběru může stát, že nakoupíte i to, co byste se seznamem v ruce nenakoupili. Další výhodou nákupu dle předem sestaveného seznamu je, že se vyhnete regálům s největšími lákadly a spouštěči neřízené chuti.
 
Zásada č. 3
Nakupujte jen v obchodě, ve kterém víte, co kde naleznete. Není nic horšího, než běhat po celé prodejně nebo dokonce po více obchodech a hledat jednu jedinou potravinu. Pokud budete nakupovat v obchodě, kde je pravidelně k dostání vše, co pro zdravé hubnutí potřebujete, tak se nejen vyhnete nenadálému pokušení, ale ušetříte čas i nervy. Kromě toho nebudete nahrazovat zdravé potraviny těmi, které ke zdraví ani hubnutí nepřispívají. Najděte si také ve vašem okolí dobrého řezníka a kupujte vždy jen čerstvé a kvalitní maso. 

Zásada č. 4
Upřednostňujte kvalitu před kvantitou. V praxi to znamená, že budete nakupovat kvalitnější potraviny v menším množství místo těch nekvalitních za nižší cenu. Nemějte obavy z nedostatku jídla a pocitu hladu. Kvalitnější potraviny obsahují obvykle více bílkovin a vlákniny, které vás zasytí. To znamená, že kvalitnější potraviny i při menším množství zasytí stejně, nebo dokonce více než ty levnější. Příkladem může být celozrnný chléb, který v porovnání s bílým obsahuje více vlákniny. Nebo rozdíl mezi šunkou obsahující 60 % masa a tou, která má obsah masa 90 %. Ta s vyšším podílem masa obsahuje menší množství vody, takže vás zasytí více, na déle a poskytne tělu i dostatek kvalitních bílkovin.

Zásada č. 5                                                                                                                                                                            Nakupujte jen tolik potravin, kolik skutečně spotřebujete. Jednak budete mít doma vždy jen čerstvé potraviny, a ještě k tomu budete mít další důvod k rutinnímu pohybu nezbytnému při každém zdravém hubnutí. V případě, že se přece jen rozhodnete pro větší nákup, udělejte si zásoby pouze těch potravin, které jsou vhodné pro zdravé hubnutí a zdravý životní styl. Jedná se o potraviny s minimálním obsahem vody, jako jsou ovesné vločky, rýže, těstoviny, luštěniny nebo třeba ořechy.

Zásada č. 6
Čtěte etikety a nevybírejte potraviny jen podle nízké energetické hodnoty. Sledujte hlavně složení, u kterého platí, že nejvíce jsou v potravině zastoupeny suroviny uvedené ve složení na prvních místech. Naopak suroviny uvedené na konci složení jsou v potravině obsažené v nejmenším množství. Čím méně surovin bylo při výrobě potraviny použito a čím více se název potraviny shoduje s jejím složením, tím lépe. Čím méně přidaného cukru, škrobu, tuku a soli, tím bude hubnutí snazší a jídelníček zdravější.

Dejte si pozor na složení výrobků označených jako Light, Fit, Fitness, Dia, Dietní, Bez cukru, Bez tuku apod. Tyto názvy automaticky neznamenají, že potraviny jsou vhodné při hubnutí. Sice nemusejí obsahovat tolik tuku jako jejich běžné varianty, zato ale mohou obsahovat více cukru nebo škrobu. Příkladem může být nízkotučný ovocný jogurt s označením “light”, který obsahuje stejné (nebo dokonce větší) množství energie jako kvalitní polotučný bílý jogurt .

Vyhněte se také dia výrobkům -  jsou určené primárně pro diabetiky, nikoliv pro hubnoucí. Výrobky s označením “dia”  obvykle neobsahují bílý řepný cukr, na druhou stranu jsou slazené fruktózou. Takže mají stejné množství kalorií nebo cukru jako ty slazené rafinovaným cukrem.    

Naštěstí už není problém sehnat na našem trhu i kvalitní české výrobky, které se jako „lehké“ nebo “dietní” jen „netváří“, ale skutečně prospívají zdraví a zároveň jsou chutné a cenově dostupné. Takovým příkladem jsou tvrdé, čerstvé a zrající sýry nebo masné výrobky s nízkým obsahem tuku, vody a soli a přirozeně vysokým obsahem bílkovin

Zásada č. 7
Řiďte se selským rozumem, nikoliv reklamami. Reklamy je vždy třeba brát s nadsázkou a nadhledem. Bez tuku neznamená bez cukru a s nízkým obsahem energie. Pokud má masný nebo mléčný výrobek trvanlivost několik týdnů nebo měsíců, rozhodně se neobejde bez konzervantů a dalších přídavných látek. V případě, že je potravina doslazovaná nebo je do ní přidáno větší množství tuku či oleje, pro zdravé hubnutí se logicky moc nehodí.  
 
Zásada č. 8
Vybírejte si sezónní tuzemské nebo regionální potraviny. Nejenže jsou čerstvější a někdy i cenově dostupnější, ale zároveň mají přirozeně výraznější chuť a vyšší  nutriční hodnotu. Je to právě proto, že nemusejí dozrávat ve sklenících, skladech a během přepravy do obchodů.

Autor: Petr Mesároš, DiS.

výživový poradce při hubnutí