Lidovky.cz: Bílé pečivo, alkohol a polotovary. Co nejíst, když hubnete

Mé vyjádření v článku na www.lidovky.cz (17. března 2015)
 
Existují potraviny, kterým byste se měli vyhnout, pokud chcete shodit přebytečné kilogramy. Nemusí navždy zůstat zapovězené, ale rozhodně byste jim neměli holdovat běžně. „Určitě vynechte bílé pečivo, cukr v ovocných šťávách a sladkostech, alkohol a polotovary,“ radí výživový poradce Petr Mesároš.
 

Ještě než začnete s dietou, stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Smiřte se s tím, že za týden nezhubnete deset kilogramů a vytvořte si reálný cíl, nedostaví se tak zklamání a pocit zmaru, že jste svou vidinu nenaplnili. Během procesu hubnutí zvyšte příjem tekutin. Pijte ale pouze vodu, vyhnete se tak „skrytému“ cukru v džusech, ovocných šťávách a slazených minerálkách. 

Rozdělte si den na menší části a neustále pravidelně jezte, třeba až šestkrát denně. Měli byste předcházet pocitu velkého hladu, který v závěru často vede k nekontrolovanému příjmu potravy a následně může vést i knadvázenebo obezitě. 

„Metabolismus by měl být v neustálém režimu spalování. Ideální jsou tři hlavní jídla a dvě až tři malé svačiny denně. Ne však smažené, tučné a sladké hlavní jídla. Vynechte taktéž kalorické svačiny jako sušenky, oplatky, dorty, sladké pečivo nebo dokonce chipsy či čokoládu. Nahraďte je čerstvým ovocem a bílým (neslazeným) polotučným jogurtem nebo kefírovým mlékem. Taktéž neslazeným. Pauzy mezi hlavními jídly a svačinami by neměly být delší než tři hodiny. Vynechání řádné snídaně se může vymstít velkým hladem večer,“ radí Mesároš.

„Nezapomeňte na jednoduché pravidlo - hubnutí začíná již při nakupování. Platí dvě základní pravidla. První - nikdy nenakupujte hladoví. Nakoupíte více jídla a navíc ještě kaloričtějšího (sladké, mastné, přesolené). Pravidlo dva - to, co nemáte doma, nesníte,“ doporučuje výživový poradce

Během hubnutí zcela vynechte bílé pečivo, alkohol a polotovary ze supermarketů. „Místo bílého pečiva kupujte celozrnné. Obsahuje vysoké množství vlákniny, především té z otrub, která má při hubnutí větší a delší sytící efekt než pečivo necelozrnné. Energie přijatá z celozrnného pečiva se uvolňuje postupně. To je při hubnutí, udržení si váhy nebo při sklonech přibírat jedním z jeho hlavních benefitů. navíc obsahuje množství vitamínů,minerálya nenasycené mastné kyseliny,“ vysvětluje Mesároš.