Spy.cz: 15 rad, jak dotáhnout hubnutí do zdárného konce!!!

Článek uveřejněný na www.spy.cz (19. dubna 2015)
 
Nejsou to zázračné přípravky, přístroje ani drastické diety, které vám pomohou zhubnout zdravě a napořád.

Jste to jen vy, vaše mysl, motivace a reálné cíle, které si stanovíte a následně jich dosáhnete. Rozhodujícím faktorem vašeho úspěchu bude síla motivace a schopnost ji neztratit po celou dobu hubnutí. Pokud si však od začátku stanovíte nereálné cíle, nedosáhnete jich, ani když budete mít sebevětší motivaci.

Jak dotáhnout své hubnutí do zdárného konce bez újmy na těle i na duši vám radí Petr Mesároš, DiS., výživový poradce při hubnutí.

Než začnete…

Než začnete s hubnutím, rozhodně si předem promyslete, co je vaším hlavním důvodem zhubnout a v jakém časovém horizontu chcete své cílové hmotnosti a vzhledu dosáhnout. Stanovte si konkrétní den, kdy začnete i den, kdy chcete být v úspěšném cíli. Vše si v klidu naplánujte a připravte s předstihem.

1. Své rozhodnutí zhubnout a následně si váhu udržet berte jako trvalou změnu životního stylu. Není to dočasné řešení. Pokud zhubnete a znovu přiberete, budete muset zase držet dietu. To vaši motivaci rozhodně neposílí, spíše naopak. Nárazové diety jsou vždy jen dočasným řešením!

2. Rozložte si svůj celkový cíl na několik menších. Pokud chcete například zhubnout 8 kg nebo 8 cm v pase, rozdělte si svůj cíl na více menších částí - ať už kil nebo centimetrů. Jeden dílčí cíl potom bude například úbytek 1 kg nebo 1 cm v pase za týden nebo třeba za 10 dnů. Nepokoušejte se hubnout drastickými způsoby a co nejrychleji. Vše chce svůj čas. 

3. Řekněte o svém rozhodnutí zhubnout svému okolí. Neexistuje lepší hlídač než vaše čest před blízkými nebo přáteli.

4. Hubněte především pro sebe, ne pro ostatní. Udělejte to kvůli sobě, ne kvůli partnerovi nebo někomu z vašeho okolí. Je vysoce pravděpodobné, že v hubnutí polevíte, pokud to nebudete chtít hlavně vy sami.

5. Požádejte své blízké o podporu. Pokud vám ale nebudou fandit, nevadí. Vaše první a další dílčí úspěchy je určitě přesvědčí. Pokud ne, nic se neděje. Pamatujte - děláte to především kvůli sobě, ne kvůli ostatním.

6. Za každý malý úspěch, tedy například  kilogram nebo centimetr dole, se pochvalte a odměňte. Samozřejmě ne jídlem, ale čímkoliv, co vám přinese radost. Pochvalte se i za to, že jste odolali sníst celou čokoládu nebo jste si nedal/a další přídavek jídla na talíř. Za každý další shozený kilogram to může být nějaká drobnost, kterou byste si jinak nekoupili. Za 4 kilogramy nebo centimetry si třeba zajděte na masáž nebo do kina, divadla či na koncert. Dámy potěší nový kousek do šatníku, pány třeba elektronika.

7. Najděte si někoho, s kým budete hubnout společně. Vzájemně se můžete podporovat i zdravě mezi sebou soutěžit. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne.

8. Pravidelně si opakujte důvody k hubnutí a přínosy, které díky němu získáte. Nemusí jít jen o vzhled nebo zdraví. Třeba se chcete vejít do šatů, být schopni doběhnout na tramvaj nebo víte, že štíhlejší se budete cítit sebevědomější a spokojenější.

9. Nenechte se znechutit, pokud váha nebo centimetry neubývají tak, jak jste si naplánovali. Zamyslete se nad tím, co děláte možná nesprávně a jak to napravit. Pokud si s tím nebudete vědět rady, obraťte se na kvalifikovaného odborníka na hubnutí.

10. Mějte se rádi a věřte si. Vaši lidskou hodnotu neurčují kilogramy ani centimetry, ale vaše osobnost. Pokud si budete svého těla vážit a mít ho rádi, hubnutí půjde snáze. Lépe si také udržíte tvrdě a usilovně získanou cílovou hmotnost. Věřte si!

11. Vyhýbejte se tomu, co vaši motivaci a odhodlání zhubnout může oslabit. Jde především o spouštěče jídla, jako je vůně ze stánku s rychlým občerstvením, ulička nebo regály se sladkým. Taktéž jsou to vysoce kalorické potraviny, které máte vždy po ruce ve vašem pracovním stole nebo třeba doma (chipsy, oříšky, sušenky, oplatky, koláče, dorty atd.). Jednoduše se jim vyhýbejte, odstraňte je z dosahu očí i rukou, nekupujte je, nebo je darujte někomu velmi štíhlému.

12. Naučte se ovládat a nejíst při nevhodných myšlenkách a pocitech. Pokud se lákadlům nelze zcela vyhnout, naučte se ovládat v situacích, kdy byste po jídle sáhli i bez hladu. Pokud je pro vás například jedení při stresu uklidňující činností, nahraďte jej jinou aktivitou, která vás uklidňuje nebo vám dělá radost. Třeba si pusťte svou oblíbenou písničku, zavolejte někomu, koho rádi uslyšíte nebo si přečtěte váš oblíbený časopis či knížku. Jednoduše cokoliv, co vám pomůže odreagovat se, přijít na jiné myšlenky, uklidnit se a zahnat chutě na jídlo.

13. Připomeňte si své dílčí úspěchy v hubnutí i v životě vždy, když o sobě začnete  pochybovat. Taktéž si představujte, jak budete skvěle vypadat a cítit se, když se sebou budete opět plně spokojeni.   

14. Mějte se pořád na očích. Vyvěste si doma na “riziková místa” (jako jsou lednice nebo spíž) svou fotku, na níž jste byli se svou postavou spokojeni. Vždy, když budete mít chuť sáhnout jen tak bezdůvodně po sladkém, aniž byste měli hlad, podívejte se na svoji fotku a rozmyslete si, zda vám to skutečně stojí za to. Symbolickým, ale velmi názorným ukazatelem může být i ubývající tuk ve vaší lednici. Mějte v ní pořád na očích kostku 250 g vepřového sádla a vždy, když kilogram nebo cm zhubnete, tak z něj část odeberte. Pokud opět přiberete, tak odkrojenou část vraťte a ponechte si váš “symbolický tuk” nadále na očích.  

15. Važte se jen jednou týdně, měřte se jen jednou měsíčně. Nic neoslabí vaši motivaci pokračovat s hubnutím více, než kilo navíc, které jste ještě včera neměli. A to jste se drželi a byli zcela bez prohřešků! Tyto situace se běžně stávají a nemá smysl se nad nimi znepokojovat. Věřte mi. Váha kolísá vlivem vylučování tekutin jak potem, tak i dalšími každodenními vylučovacími procesy, stejně tak příjmem potravy a nápojů. 

Jen pro zajímavost, 1 litr vody váží 1 kg. Takže pokud máte velkou žízeň a vypijete najednou půl litru vody, okamžitě budete vážit o půl kila víc. Nadměrná konzumace soli také napomáhá zadržování vody v těle, což není zdravé. Proto se važte vždy za stejných podmínek a nejdříve opět po týdnu. Pokud vaše váha přesto neklesá, nezoufejte a hledejte příčinu. Určitě na ni přijdete, vyřešíte ji a posunete se tak blíž k vašemu vytyčenému cíli zhubnout. Držíme vám palce!

Autor: Petr Mesároš, DiS.

výživový poradce při hubnutí